Odznaka osiemdziesięciolecia Marynarki Wojennej RP
Trzeciego listopada 1997 rozstrzygnięto konkurs ogłoszony przez czasopismo Bandera na odznakę upamiętniającą osiemdziesięciolecie Marynarki Wojennej RP. Dowódca MW admirał Ryszard Łukasik przyznał pierwszą nagrodę pracom warszawskiego grawera, Zygmunta Olszewskiego i nagrodził go wraz z osobą towarzyszącą rejsem zagranicznym. Drugą nagrodę oraz rejs bałtycki zdobył kmdr Waldemar Wierzykowski ze Świnojuścia. Trzecią nagrodę przyznał szef Oddziału Wychowawczego MW kmdr Bogdan Kurzyca Zbigniewowi Sedlakowi z Katowic, a nagroda redaktora naczelnego Bandery trafiła w ręce Mariusza Kalinowskiego z Darłowa. Propozycje konkursowe zaprezentowano w dodatku specjalnym w grudniowej Banderze z 1997.
Początkowo dowództwo MW uznało, że odznaka będzie stanowiła jednorazowe wyróżnienie wszystkich, służących w roku jubileuszu w morskim rodzaju sił zbrojnych. Szybko jednak uznano, iż nadaje się ona na piękne i pożądane przez kadrę MW wyróżnienie pamiątkowe.
Odznaka według projektu Z. Olszewskiego istnieje do dziś. Zmieniały się napisy i producenci. Piękna odznaka jako pierwsza ukazała się z napisem wersalikami MARYNARKA WOJENNA. Odznaka jest dwuczęściowa: kotwica to mosiądz złocony, bandera jest srebrzona, emaliowana na gorąco; cuma biegnąca od klamry kotwicy to drut srebrzony oksydowany. Orzeł na banderze jest powiększony, ze względu na zamiar oddania emblematu kraju bez jakichkolwiek naruszeń wzorca.
Kolejny egzemplarz odznaki produkcji Z. Olszewskiego ma napis wersalikami w dwóch wierszach: MW RP /1918 - 1998.
Z powodów ekonomicznych kolejną wersję odznaki (co uzasadniono zbliżonym do prawdziwego oddaniem czerwieni na banderze) jest odznaka wyprodukowana w Poznaniu w zakładzie Elżbiety Graczyk. Wyodrębniono inaczej pióra orła. Odznaka jest nieco cieńsza i bardziej spłaszczona.
Egzemplarz ostatniej odznaki o cumie splecionej z dwóch luźno zwiniętych drucików i bardzo jasnym odzwierciedleniem godła państwa ma emalię zimną i nasycone barwy. Wyprodukowano ją w Chinach.
Wymiary: Z. Olszewskiego: 48,6 x 37,6 mm; E. Graczyk: 49,4 x 38 mm; chińska: 46,2 x 37,2 mm. Do odznak wyprodukowano trzy rodzaje różniących się detalami i napisami miniaturek na pin o wymiarach: 27 x 22 mm; 24 x 17,4 mm; i 22,5 x 18 mm. Te ostatnie są chętnie noszone przez osoby cywilne, wyróżnione odznaką pamiątkową.