Start » Wydawnictwa » Nasze Sygnały Nr 167

Marynarka wojenna

Nowe

Najciekawsze

Szukaj
Loading
Nasze strony

Guziki polskiej MW 1918-2008

Na stronie jest
14
zwiedzajacych

Nasze Sygnały Nr 167

Nasze Sygnały Nr 167
NS Nr 167.

 Nasze Sygnały Nr 167 VII–XII 1990
W numerze:
• Trzy dokumenty;

1) zarządzenie prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego z 10 listopada 1990 o mianowaniu oficerów PSZ do stopnia podpułkownika o stopień wyżej;

2) Rozporządzenie Ministra Spraw Wojskowych z 1 listopada 1990 o przeniesieniu oficerów i podoficerów służby czynne w stan spoczynku;

3) rozporządzenie ministra Spraw Wojskowych z 10 listopada 1990 o awansach podoficerów i szeregowców Polskich Sił Zbrojnych o stopień wyżej; szeregowych – do stopnia kaprala.


• Andrzej Guzowski, Kroniki Polskiej Marynarki Wojennej (omówienie trzech tomów Kroniki, monumentalnego dzieła przedstawiającego poldską MW w okresie 1918–1947.
• Stanisław M. Piaskowski, Lipiec – grudzień 1940 (wyjątek z Kroniki... z erratą)
• Jerzy Tumaniszwili, Złowroga wróżba (wierzyć nie wierzyć... jak kto chce – o seansie spirytystycznym w listopadzie 1939 na „Błyskawicy” w Hawrich...
• Jerzy Tumaniszwili, Rozmowa z komisarzem Hessem. Ostatnie chwile na „Gromie”.
• Wacław D.W. Ostoja-Starzewski, Konwój HX 228 (o konwoju z dowódcą kmdr. por. A.A. Tait na HMS „Harvester” oraz „Garlandzie” czyli o brytyjskim braku dowierzania w podawane przez Polaków dane z urządzenia HFDF o bliskiej obecności U-Boota, co ostatecznie skończyło się zatopieniem okrętu dcy ochrony konwoju i śmiercią Taita. Później Polaków pochwalono za dobrze pełnioną służbę... ).
• Przyczynki, komentarze, informacje (ciekawy fragment książki Isle of Wight at War 1939–1945, dotyczący ORP „Błyskawica”, która wyszła w 1989); Julian Czerwiński zdemaskował w tekście Weterani i mitomani rzekomego kapitana MW Stanisława Leszczyńskiego, który wziął udział w wyprawie do Narviku w 1990 wraz z Klubem Motorowym „Rzemieślnik” , występował z orderem VM, który również sobie przywłaszczył... Ani pierwszy, ani ostatni człowiek spragniony chwili „sławy”.
• Ludzie morza: Jerzy Karol Koziołkowski (20.03.1911–27.07.1990; kawaler Orderu VM V klasy, Krzyża Walecznych z dwoma okuciami, Brązowego Krzyża Zasługi z Mieczami, Medalu Morskiego z trzema okuciami, brytyjskiego DSC z okuciem); mat Józef Skrzyniak (10.03.1917–27.05.1942; piękne wspomnienie o człowieku, który zmarł w Murmańsku; spoczywa w morzu przy Rumbach Sławy – wyjaśnienie – szukaj na stronie Symbolika Marynarki Wojennej w tekstach o Murmańsku)
• Z żałobnej karty
• Kronika Stowarzyszenia
• Z kolegami po świecie fragmenty i relacje z korespondencji od 8 osób
• Wiesław Krzyżanowski, Lepsza połowa (w tym bardzo ciekawa i raczej nieznana relacja  A. Noska, sekretarza Rady Wojska o spotkaniu u premier Wlk. Brytanii Margaret Thatcher 11 września 1990 przedstawiciele Polskich Sił Zbrojnych: mjr. dypl. J.R. Utnickiego, mjr. pil B. Drabińskiego i por. mar. K. Zubkowskiego. Wizytę zrelacjonował „Dziennik Polski” z 1 października 1990.
• Romuald Nałęcz-Tymiński, ORP „Ślązak” (część czwarta)
• Czwarta monografia Naszych Sygnałów. Stanisław Olszowski, „Lagonda” na pomoc (materiał poświęcony pamięci kmdr. por. Franciszka Pitułko, dcy ORP „Burza” w konwojach atlantyckich. (s. 24)
   Stron 72.
                                                                                                                                                                                          Józef Wąsiewski

ten artykuł przeczytano : 2150 razy.