Start » Pamiątki » Medal pamiątkowy XXV lat polskiej radiolokacji

Marynarka wojenna

Nowe

Najciekawsze

Szukaj
Loading
Nasze strony

Guziki polskiej MW 1918-2008

Na stronie jest
12
zwiedzajacych

Medal pamiątkowy XXV lat polskiej radiolokacji

Medal pamiątkowy XXV lat polskiej radiolokacji
Awers medalu pamiątkowego XXV lat polskiej radiolokacji.

Upamiętnienie jubileuszu XXV-lecia radiolokacji w  Marynarce Wojennej


     W pierwszej połowie maja 1950 roku w Marynarce Wojennej opracowano założenia rozwoju jednostek łączności. W planie znalazł się zamiar wybudowania siedmiu stacji radiolokacyjnych oraz hydroakustycznej wraz z bazą i zapleczem. Postanowiono dokończyć utworzenie systemu odcinków obserwacji wzorkowo-technicznej. POWT nadal były całkowicie archaicznymi miejscami, w których do obserwacji stosowano lornetkę zaś do łączności nie zawsze sprawny starutki wojenny telefon polowy.


     W grudniu tegoż roku utworzono dziesięcioosobowe Szefostwo Radiolokacji i Hydroakustyki MW, którego celem było organizowanie a potem wybudowanie od podstaw punktów obserwacyjnych, które zamierzano wyposażyć w odpowiedni sprzęt techniczny.


     W latach 1953–1956 Szefostwo Służby Radiolokacji i Hydroakustyki liczyło 17 wojskowych oraz 3 pracowników. Wówczas (52-54) na pokładach ORP „Błyskawica” i okrętu szkolnego „Zetempowiec”  znalazły się stacje GJUJS-1M-4. Na ścigaczach wymieniono stacje na nowszy typ TAMIR-10. Pierwsza stacja radiolokacyjna LOT o zasięgu 19,4 Mm została uruchomiona na PO w dniu 8 września 1955. Start pierwszych stacji hydrolokacyjnych nastąpił 16 grudnia 1955.


     Pod koniec pierwszej połowy 1956 rozpoczęto tworzyć oddziały rozpoznania radioelektronicznego. Połączono Oddział Łączności i Szefostwo Służby Radiotechnicznej w Szefostwo Wojsk Łączności Marynarki Wojennej.
Taki był początek działalności naszego systemu radiolokacyjnego. Czas płynął, zmieniały się struktury, nazwy, sprzęt.


* * * * *


     Z okazji XXV –lecia istnienia radiolokacji w Marynarce Wojennej wydano medal pamiątkowy.
     Awers przedstawia morze, po którym płynie okręt. (na zachód, heraldycznie na prawo; w owych oraz późniejszych czasach nic symbolicznie nie mogło płynąć heraldycznie na wschód, czyli na lewo. Taki kierunek zwyczajnie nie istniał. Ponadto, nie można było podawać nazw, ze względu na obowiązujące przepisy o ochronie tajemnicy wojskowej). Na topie masztu promieniuje antena; nad okrętem widnieją trzy sylwetki samolotów bojowych. Na nieboskłonie umieszczono napis XXV LAT POLSKIEJ RADIOLOKACJI GDYNIA 78. Rewers z promieniami, na których ułożono znak z proporca Marynarki Wojennej: zbrojne ramię kapra.
     Medal okrągły odlano w mosiądzu, obydwie strony oksydowano na ciemno. Brzeg starannie oszlifowany; lśniący. Nie jest znany projektant medalu jak również ilość wytworzonego symbolu. Medal wyprodukowano w odlewni Stoczni Marynarki Wojennej im. Dąbrowszczaków w Gdyni.
     Wymiary. Średnica 11,18 mm. Waga 596 g.
                                                                                                   Józef Wąsiewski


 

Medal pamiątkowy XXV lat polskiej radiolokacji
Awers medalu pamiątkowego XXV lat polskiej radiolokacji.
Medal pamiątkowy XXV lat polskiej radiolokacji
Rewers medalu pamiątkowego XXV lat polskiej radiolokacji.
ten artykuł przeczytano : 2613 razy.