Start » Pamiątki » Pamiątka z marynarskiej przeszłości w latach sześćdziesiątych

Marynarka wojenna

Nowe

Najciekawsze

Szukaj
Loading
Nasze strony

Guziki polskiej MW 1918-2008

Na stronie jest
14
zwiedzajacych

Pamiątka z marynarskiej przeszłości w latach sześćdziesiątych

Pamiątka z marynarskiej przeszłości w latach sześćdziesiątych
Pamiątka z marynarskiej przeszłości w latach sześćdziesiątych


   Marynarka Wojenna jako zawsze nieco egzotyczny rodzaj sił zbrojnych swoją symboliką stopni wojskowych, ich odmiennym nazewnictwem, posiadaniem innych oznaczeń na przykład specjalności wojskowych budziła ciekawość w społeczeństwie.


   Po trudnych latach pięćdziesiątych MW zaczęła z wolna otwierać się do społeczeństwa. W szczególności ogromne „naloty” z okazji przysiąg wojskowych odnotowywano w usteckim Centrum Szkolenia Specjalistów Marynarki Wojennej. Kolorowe flagi kodu, tajemnicze morze szumiące gdzieś niezbyt daleko za lasem, niezmierzone tłumy świętujące przysięgę. Przyjazd nawet ponad 20 000 gości na przysięgę do Centrum nie był niczym nadzwyczajnym. Zwłaszcza nieprzejrzane tłumy najbliższych przybywały z Polski Południowej. Wiadomo mi, że wielokrotnie do jednego marynarza przyjeżdżał ze Śląska cały autobus gości! Większość także bardzo chciała zdobyć jakieś morskie pamiątki. Komenda Centrum wpadła na pomysł, aby swoim najważniejszym gościom dawać drobne upominki. Pomysł się przyjął. Dowództwo MW ideę zaakceptowało. Pojawiły się więc między innymi wazony z nieodległej Lubiany z symboliką kaszubską i oczywiście symbolem MW. Wkrótce pracownia plastyczna Marynarki Wojennej zaczęła wytwarzać między innymi metaloplastyki, w których centralnym elementem był znak zawarty na guziku MW oraz – chyba dla tych mniej „gramotnych” podpis typu MARYNARKA WOJENNA PRL. Takie „blachy” otrzymywali goście co najmniej szczebla wojewódzkiego. Niektóre z tych interesujących „znaków czasu” zamierzam przedstawić.


   W latach sześćdziesiątych przybywający goście do Marynarki Wojennej otrzymywali różne pamiątki. Były osoby, które chciały za wszelką cenę dostać czapkę marynarską, taśmę otokową, emblemat… Pamiątki miały przypominać obdarowanemu morski rodzaj sił zbrojnych, sprzyjać szeroko pojętemu popularyzowaniu morskiej siły zbrojnej. Jedną z dosyć ciekawych pamiątek jest emblemat noszony na czapce oraz oznaka pokładowego, noszona na rękawie marynarskiej bluzy.


   Na twardej, tekturowej, granatowej podkładce naklejono biały kartonik a na nim u góry umieszczono emblemat haftowany podoficerski. Poniżej znajduje się oznaka specjalności wojskowej haftowana nićmi koloru ciemnokarminowego na podkładce sukiennej granatowej. Całość została pomyślana, by ustawić na półeczce i aby się nie zakurzyła, została osłonięta celofanem.


   Wymiary: 107 x 165 mm.
                       Józef Wąsiewski

 

ten artykuł przeczytano : 3376 razy.