Start » Pamiątki » Pucki nadruk okolicznościowy na niemieckich znaczkach pocztowych

Marynarka wojenna

Nowe

Najciekawsze

Szukaj
Loading
Nasze strony

Guziki polskiej MW 1918-2008

Na stronie jest
10
zwiedzajacych

Pucki nadruk okolicznościowy na niemieckich znaczkach pocztowych

Pucki nadruk okolicznościowy na niemieckich znaczkach pocztowych
Pucki nadruk okolicznościowy na niemieckich znaczkach pocztowych

     Podczas obejmowania morskiego odcinka granicy państwowej, przyznanej Polsce mocą traktatu wersalskiego, w całym kraju trwały chwile wielkiego poruszenia, które spowodowały, że brał w nich praktycznie udział cały nasz naród. Każdy z uczestników puckich Zaślubin chciał, aby chwila ta została godnie upamiętniona.
     Z inicjatywy szefa Wydziału Oświaty i Kultury dowództwa Frontu Pomorskiego ppłk. Mariana Dienstl-Dąbrowy w związku z obejmowaniem granicy morskiej państwa w dniu 10 lutego 1920 roku w Pucku - tych samych jak podczas pokoju toruńskiego - w Toruniu dokonano przedruku na trzech znaczkach Zgromadzenia Narodowego pozostałych z zapasów niemieckich. Nadruk maszynowy  czarny w trzech wierszach: Nad Polskiem/Morzem/ Puck10.II.1920. na znaczkach o nominale 10 pf barwy czerwonej, 15 pf barwy brunatnej i niebieskiej oraz 25 pf barwy zielonej i czerwonej. Nadruk na znaczku o nominale 25 pf jest odwrócony. Nakład wynosił po 700 egzemplarzy
     Według danych od ówczesnego kierownika poczty w Pucku, ostemplowano znaczki z nadrukiem stemplem puckim w dniu 14 marca 1920, które przywiózł tam Dienstl-Dąbrowa. W Pucku tych znaczków nie było, ani ich tam nie sprzedawano.

Według Polskie Znaki Pocztowe Tom IV.
                                                                                                                                    Józef Wąsiewski

 

ten artykuł przeczytano : 2661 razy.