Start » Pamiątki » Pamiątki z Marynarki Wojennej

Marynarka wojenna

Nowe

Najciekawsze

Szukaj
Loading
Nasze strony

Guziki polskiej MW 1918-2008

Na stronie jest
20
zwiedzajacych

Pamiątki z Marynarki Wojennej

Pamiątki z Marynarki Wojennej
Kombatanci uczestnicy pięćdziesięciolecia służby ORP "Błyskawica".

     Cenne i zapomniane pamiątki z Marynarki Wojennej

     W latach osiemdziesiątych goście przybywający do Marynarki Wojennej na ważne uroczystości, spotkania, zamierzenia, otrzymywali pod koniec swojego pobytu zestawy zdjęć dla utrwalenia danego wydarzenia. Rzecz jasna, taki moment, w trakcie którego dowódca MW lub przedstawiciel w jego imieniu wręczał upominki był odpowiednio wcześniej przygotowany. Istniało studio fotograficzne pod kierownictwem Stanisława Pudlika, które musiało działać bardzo operatywnie. Fotografami poza nim byli między innymi Marian Kluczyński, Henryk Nagrodzki oraz praktycznie większość dziennikarzy „Bandery”. Trzeba było uczestniczyć w zamierzeniu, sfotografować je, pospieszyć do pracowni, wywołać film lub filmy, wysuszyć, wykonać odbitki w takiej ilości by każdy z uczestników otrzymał komplet i dostarczyć je wówczas komandorom: Marianowi Czyżewskiemu bądź  Konradowi Zielińskiemu w dowództwie. Wspominam o tym dlatego, że w obecnych czasach techniki cyfrowej nie ma przeróżnych kłopotów natury technicznej, o których wspomniałem ani problemów logistycznych. Nie mówię, że zdarzały się przeróżne wpadki, natury technicznej, ale to zgoła inna sprawa, oraz nie ma już od dawna tego rodzaju pamiątek, które coś nam jednak mówią o minionym.
Ostatecznie zdjęcia gość otrzymywał w specjalnej kartonowej obwolucie z kompletem, zdjęć o formacie 18 x 24 cm.

     Prezentuję zestaw szczególny. W dniu 28 czerwca 1987 ORP „Błyskawica” w pięćdziesiątą rocznicę służby pod biało-czerwoną banderą  – jedyny okręt Rzeczypospolitej – został uhonorowany Złotym Krzyżem Orderu Virtuti Militari. W ceremonii podczas finału Dni Morza uczestniczyli liczni goście. Symbolicznego aktu dekoracji okrętu dokonał minister obrony narodowej, gen. armii Florian Siwicki. Przybyło wielu marynarzy walczących na pokładach polskich okrętów podczas II. wojny światowej, członków londyńskiego Stowarzyszenia Marynarki Wojennej zamieszkałych w Anglii, Francji, USA i Kanadzie a także w kraju . W jubileuszu uczestniczyła między innymi delegacja Floty Bałtyckiej z kontradmirałem M. Putincewem. Uchwałą Rady Państwa osiemnastu byłych członków załóg „Błyskawicy” odznaczono Medalem „Za udział w wojnie obronnej 1939”. Częściowo pisałem o tym w materiale 50-lecie ORP „Błyskawica”, sądząc wówczas, że wszyscy dobrze wiedzą, jak to się odbyło. Wobec jednak coraz mniejszego stanu wiedzy o naszej przeszłości, jak również wchodzenia w świadome życie pokoleń ery komputerowej, niechętnych czytaniu prasy czy literatury, właśnie z tych powodów i wykorzystując ciekawe, nie publikowane i odgrzebane materiały ilustracyjne powstanie kolejny materiał o tam tym pięćdziesięcioleciu z perspektywy 2013.
                                                           Józef Wąsiewski

 

Pamiątki z Marynarki Wojennej
Kombatanci uczestnicy pięćdziesięciolecia służby ORP "Błyskawica".
Pamiątki z Marynarki Wojennej
Zofia Romanowska Rychel odsłania 27 czerwca 1987 pomnik patrona 3. Flotylli Okrętów im. kmdr Bolesława Romanowskiego na Oksywiu przed siedzibą dowództwa 3. FO.
Pamiątki z Marynarki Wojennej
Goście honorowi przyjmują defiladę z pokładu ORP "Błyskawica".
Pamiątki z Marynarki Wojennej
Mówi minister Obrony Narodowej gen. Florian Siwicki.
Pamiątki z Marynarki Wojennej
Defilują podchorążowie Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej.
Pamiątki z Marynarki Wojennej
Orkiestrę Reprezentacyjną MW prowadzi kapelmistrz kmdr Ireneusz Stromski.
Pamiątki z Marynarki Wojennej
Pamiątki z Marynarki Wojennej
Pamiątki z Marynarki Wojennej
Teczka pamiątkowa z tej uroczystości.
ten artykuł przeczytano : 4403 razy.