Start » Umundurowanie » Ciekawy emblemat oficerski

Marynarka wojenna

Nowe

Najciekawsze

Szukaj
Loading
Nasze strony

Guziki polskiej MW 1918-2008

Na stronie jest
16
zwiedzajacych

Ciekawy emblemat oficerski

Ciekawy emblemat oficerski
Album marynarski 1947.

      Mając za sobą opis ponad stu emblematów marynarskich trudno się dziwić, że oglądam każdego oficera ze zdwojoną uwagą. Dzięki temu teraz w Pucku podczas spotkania ligowego  dla uczczenia 93. rocnicy zaślubin Polski z morzem ddostrzegłem coś, na co natychmiastzwróciłem uwagę.

      Mój przyjaciel komandor Józef  Kowalewski, założyciel, twórca,  organizator,  wreszcie kapelmistrz i dobry duch wzyszkowskiej Orkiestry Reprezentacyjnej LIgi Morskiej i Rzecznej, jak zwykle podczas oficjalnych wystąpień prdyzbył w mundurze.

     Zwróciłem uwagę na jego emblemat. Mamy w tym wypadku do czynienia ze swoistą formą: hafciarka warszawska wykonała przed paru laty emblemat według nie istniejącego wzoru, lecz zgodnie ze wzorem przedstawionym w znanym albumie Polska Marynarka Wojenna. Od pierwszej do ostataniej salwy w drugie wojnie światowej, wydanego nakładem Samopomocy Marynarki Wojennej przez Instytut Literacki w Rzymie w 1947 roku. Tamże na  początku albumu znajduje się ów emblemat.

     Emblemt  taki według mojej dotychczasowej wiedzy nigdy nie istniał i raczej należy do pewnych symboli, które moim zdaniem miały obowiązywać (i obowiązywały) w londyńskim Stowarzyszeniu Marynarki Wojennej.

     Zwaracam uwagę na kolejne przetworznie omawianego  wzoru w postaci dużych, pustych wewnątrz okręgów symbolizujących owoce wawrzynu.

     Jest to dla mnie gratka kolekcjonerska. Co prawda wolałbym, aby ktoś z kadry zamówił sobie emblemat według wzoru 1920. Przecież w myśl  w myśl przepisu ubiorczego żolnierzy  sił  zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej z 1996 w rozdziale III, paragraf 29  czytamy: na guzikach mundurów (...)  umieszcza się znak kotwicy na tle krzyża kawalerskiego, czyli na tymn polu wróciliśmy teoretycznie do wzoru 1920!

                                     Józef Wąsiewski

Ciekawy emblemat oficerski
Album marynarski 1947.
Ciekawy emblemat oficerski
Ciekawy emblemat oficerski
Ciekawy emblemat oficerski
Pierwsza strona w albumie.
Ciekawy emblemat oficerski
Emblemat oficerski w albumie.
ten artykuł przeczytano : 2963 razy.