Kilka uwag o mundurze tureckiej MW
Symbole marynarskie Turcji
Podczas pobytu na tureckim okręcie TCG Gaziantep (F-490) dokonałem kilku spostrzeżeń mundurowych. Emblematy korpusów osobowych różnią się od siebie. Oficerskie są haftowane maszynowo na prostokątnych obrębionych kształtkach o stożkowato ściętym górnym boku; mają dwie skrzyżowane gałązki laurowe o sześciu liściach w każdej zaś w dolnym i górnym rozwidleniu liści widnieją żołędzie na długich szypułkach. W centrum na owalnym polu obramowanym złotą nicią znajduje się wydłużona srebrna kotwica admiralicji ze srebrnym łańcuchem o wielkich ogniwach przewijającym się swobodnie wokół trzonu. Emblemat zwieńcza złota pięciopromienna gwiazda umieszczona nad złotym półksiężycem. Podoficerskie – haftowane maszynowo na elipsowatej podkładce obrębionej i obciętej w dolnej części. Elipsowata gruba kokarda z pomarszczonej taśmy otacza srebrną kotwicę admiralicji z łańcuchem. Nad kotwicą złota tarcza o spiczasto ściętej dolnej części oraz wcięciem w górnej położonej na zdobnym węźle cumy. Powyżej półksiężyc i gwiazda. Zauważyłem emblematy haftowane nicią czerwoną.
Czapki kadry mają lakierowane czarne daszki oraz złotą tkaną podpinkę. Marynarze noszą czapki bez daszka typu angielskiego bez emblematów, z taśmą otokową.
Kadra na mundurach nosi odznakę Ataturka umieszczoną ponad odznaką Marynarki Wojennej. Znacznie poniżej tej odznaki (patrz zdjęcia) umieszczone mogą być inne odznaki np. marynarza OP.
Marynarz trapowy miał na butach białe opinacze, czerwoną opaskę służb y dyżurnej, podobnie jak pozostali podoficerowie służby trapowej, żółty sznur naramienny oraz świst trapowy na długiej plecionej smyczy zatknięty za pas główny, biały z prostokątną klamrą.
Na flagsztoku dziobowym i rufowym umieszczono proporzec i banderę identyczną co do budowy i treści, jedynie różnych rozmiarów.
Guziki są trzech wymiarów. Szczegółowo zostaną przedstawione na stronie poświęconej guzikom. Pozostawiam fragment opisu, który zostanie ;powtórzony a "Guzikach: Guzik dwuwarstwowy, anodowany, płasko-wypukły, silnie wysklepiony. Płaskie obrzeże zakończone cumą. Pole wewnętrzne awersu półkoliste szrafowane (jeśli rozpatrywać ten symbol heraldycznie, zatem na niebieskim polu widnieją poniżej opisane elementy guzika) z zdecydowanie wytłoczoną złotą symboliką: kotwicą admiralicji z przewiniętą cumą. Okrągła klamra umieszczona w trzonie kotwicy z umocowaną cumą, swobodnie owiniętą w luźnych zwojach wokół trzonu znika pod lewym ramieniem łapy kotwicy i ukazuje się pod nim. Ramiona kotwicy są półkoliste w kształcie. Bardzo wyraźna poprzeczka z okuciami. Tuż pod łapami kotwicy umieszczono duży półksiężyc, którego rogi kończą się nieco poniżej poprzeczki.
Niektóre zdjęcia powtarzam dla zilustrowania opisu podjętej tematyki.
Józef Wąsiewski