Start » Zdjęcia » Porucznik marynarki Wacław Pryfke

Marynarka wojenna

Nowe

Najciekawsze

Szukaj
Loading
Nasze strony

Guziki polskiej MW 1918-2008

Na stronie jest
15
zwiedzajacych

Porucznik marynarki Wacław Pryfke

Porucznik marynarki Wacław Pryfke
Podchorąży SPMW Wacław Pryfke wraz z kolegami. Zdjęcie wykonane najpóźniej w 1938 roku.

   Urodził się 3 lipca 1916 roku w Petersburgu, zginął 8 października 1943 na centralnej części północnego Atlantyku na pokładzie ORP „Orkan” po storpedowaniu okrętu przez U-378, dowodzonego wówczas przez kapitana marynarki Ericha Mädera. U-Boota zatopiono 20 października tamże.

   Absolwent Szkoły Podchorążych Marynarki Wojennej. Promowany do stopnia podporucznika Marynarki 15 października 1938. Osiągnął wówczas 8 lokatę na 22 absolwentów szkoły. Zgodnie z ówczesnymi obyczajami, po urlopie uczestniczył w kursie aplikacyjnym do stycznia 1939, by potem dowodzić plutonem w Kadrze Floty do marca. W kwietniu 1939 został oficerem wachtowym na pokładzie ORP „Błyskawica”. Przeszedł na pokładzie okrętu z dywizjonem w myśl planu „Peking” do Wielkiej Brytanii. W lutym 1940 roku podpisał się pod meldunkiem z.d.o. kpt. mar. Tadeusza Gorazdowskiego złożonego na d.o. Jerzego Umeckiego, który dowodząc niezdecydowanie okrętem od 1 listopada 1939 po 19 lutego 1940 wywołał ferment i protesty kadry „Błyskawicy”, co znalazło potwierdzenie w wyroku pierwszego Sądu Polowego - Wojennego Sądu Morskiego. Umecki został  skazany na tej podstawie oraz ponadto pozbawiony ponownego prawa zaokrętowania.

   Od połowy sierpnia do początku października Wacław był oficerem wachtowym oraz p.o. oficera artylerii na OF „Pomerol” a od 5 października  1940 do 10 czerwca 1941 był drugim oficerem artylerii na ORP „Piorun”.  Brał między innymi w boju z „Bismarckiem”.

   W dniu 3 maja 1941 mianowany do stopnia porucznika marynarki. Kolejne jego dzieje to służba jako drugi oficer artylerii na OORP „Garland” i „Burza” a następnie został pierwszym oficerem artylerii na ORP „Błyskawica”. Od 5 października 1942  stanął na pokładzie O RP „Garland” w budowie, na którym został 18 listopada pierwszym oficerem artylerii.

   Na pokładzie tego okrętu brał udział we wszystkich jego akcjach, w tym w słynnych konwojach północnych, w transporcie zwłok gen. Wł. Sikorskiego z Gibraltaru, w patrolach na Zatoce Biskajskiej i w patrolu atlantyckim.

   Zdjęcie przedstawia grupę kolegów ze Szkoły Podchorążych Marynarki Wojennej. Nasz bohater leży na ziemi jako pierwszy z lewej.

                                                     Józef Wąsiewski

ten artykuł przeczytano : 3866 razy.