Start » Wydarzenia » Bandera z ORP "Piorun"

Marynarka wojenna

Nowe

Najciekawsze

Szukaj
Loading
Nasze strony

Guziki polskiej MW 1918-2008

Na stronie jest
12
zwiedzajacych

Bandera z ORP "Piorun"

Bandera z ORP
Goście przed pomnikiem na Skwerze Kościuszki w Gdyni.


     Po 65 latach do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni trafiła bandera z legendarnego niszczyciela ORP "Piorun". Starszy bosman Edmund Oruba zabrał ją w chwili oddawania Brytyjczykom okrętu po wojnie. W dniu 8 czerwca wraz z innymi pamiątkami po ojcu, córka Monika Zabielska przekazała ją Marynarce Wojennej wraz z mundurem, dokumentami i zdjęciami.


     Ceremonia przekazania odbyła się na pokładzie wsławionego podczas II wojny światowej Okrętu-Muzeum ORP „Błyskawica”. Uczestniczyli w niej płk Zbigniew Krzywosz z Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, płk w st. spocz. Włodzimierz Cieszkowski – prezes Krajowego Związku Byłych Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. MW RP  reprezentował kmdr Ryszard Sawicki z grupą oficerów oraz pracownicy Muzeum Marynarki Wojennej. Była delegacja młodzieży Szkoły Samorządowej nr 17 im. Wiceadmirała Józefa Unruga w Gdyni.


    Przypomniano czyn i sylwetkę kapitana MW E. Oruby,  a także historię tej bandery. Przy tej niecodziennej okazji do Muzeum MW trafił mundur i czapka oraz liczne dokumenty w tym album ze zdjęciami, rysunkami itp.


     Kapitan Oruba, jako marynarz po kursie radiotelegrafistów w 1938 roku trafił na ORP „Grom”. Pod koniec sierpnia 1939 roku tuż przed wybuchem wojny, w ramach operacji „Peking” na jego pokładzie wraz z dwoma innymi niszczycielami ORP „Burza” i ORP „Błyskawica” wypłynął do Wielkiej Brytanii i tam u boku aliantów kontynuował walkę z hitlerowskim najeźdźcą. Po zatopieniu w 1940 roku pod Narwikiem niszczyciela ORP „Grom” z uratowanymi marynarzami trafił na przekazany Polskiej Marynarce Wojennej niszczyciel brytyjski typu N  HMS "Nerissa" zbudowany w stoczni John Brown w Clydebank w latach 1939-1940,  któremu nadano numer taktyczny G 65 i nazwę ORP „Piorun” . To właśnie „Piorun” w maju 1941 roku zasłynął udanym pościgiem za niemieckim pancernikiem „Bismarck” i nawiązaniem z nim kontaktu bojowego.  Od września 1941 roku do początku 1943 roku uczestniczył w eskortowaniu konwojów na Oceanie Atlantyckim i Morzu Śródziemnym. Od lipca do listopada 1943 roku brał udział operacjach u brzegów Sycylii. Następnie w czerwcu 1944 roku wziął udział w inwazji w Normandii oraz w bitwach morskich pod Ouessant (9 czerwca) i Jersey (14 czerwca). Uczestniczył w 81 konwojach, zatopił cztery okręty nawodne, a kilka uszkodził, zestrzelił też jeden nieprzyjacielski samolot.
     Po zakończeniu działań wojennych 28 września 1946 roku ORP „Piorun” został zwrócony Wielkiej Brytanii. Wówczas jego bandera trafiła do starszego bosmana Oruby. Po wojnie powrócił z nią do kraju i przechowywał jak relikwię. Należy podkreślić, że okręt przepłynął w Polskiej MW rekordową ilość mil morskich -218 tysięcy. Niewielu marynarzy na świecie może poszczycić się taką ilością.


    Podobnie jak mój ojciec, który przez pięć lat pływał i walczył pod nią, również ja czułam do niej szczególny sentyment, bo rosłam, gdy podczas większości świąt powiewała na naszym domu. Wolą mojego ojca było, by trafiła ona do Muzeum Marynarki Wojennej, co z prawdziwą satysfakcją czynię. To jest właściwe dla niej miejsca” – stwierdziła Monika Zabielska podczas ceremonii przekazania pamiątek po ojcu.


     Jest to już trzecia bandera z tej jednostki w zbiorach Muzeum MW. Pierwszą przekazał mat (podporucznik MW) Jan Rudziński w 1988 roku. Była to bandera pochodząca z okresu walki z „Bismarckiem”. [Relacja o tym wydarzeniu patrz: Mat Jan Rudziński z ORP "Piorun" na naszej stronie]. Kolejną banderę przed kilku laty przekazał syn dowódcy komandora Eugeniusza Pławskiego – dowodząc ego podczas głośnej walki z Bismarckiem – zmarłego 22 maja 1972 w Vancouver. Jego prochy od 2004 roku znajdują się na Cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni Oksywiu.


     Przed ceremonią przekazania pamiątek goście w towarzystwie kmdr. R. Sawickiego złożyli na Płycie Pomniku Marynarza Polskiego wieniec w hołdzie marynarzom.
Tekst i zdjęcia: Marian Kluczyński (redakcja i uzupełnienia J.W.)

 

Bandera z ORP
Goście przed pomnikiem na Skwerze Kościuszki w Gdyni.
Bandera z ORP
Składanie wieńca pod Płytą.
Bandera z ORP
Salut pamięci oraz Ich Czynu.
Bandera z ORP
W Salonie Kaprów na ORP "Błyskawica"
Bandera z ORP
Prezentacja bandery z ORP "Piorun".
Bandera z ORP
Bandera z ORP "Piorun".
Bandera z ORP
M. Zabielska wręcza czapkę ojca kmdr. R. Sawickiemu.
Bandera z ORP
...album oraz inne pamiątki po ojcu...
Bandera z ORP
...dawnych wspomnień czar...
ten artykuł przeczytano : 5102 razy.