Start » Wydarzenia » ORP "Gopło"

Marynarka wojenna

Nowe

Najciekawsze

Szukaj
Loading
Nasze strony

Guziki polskiej MW 1918-2008

Na stronie jest
15
zwiedzajacych

ORP "Gopło"

ORP
ORP "Gopło" w Dzienniku Bałtyckim z 01 sierpnia 2012

     W 1970 roku Zakład Techniki Okrętowej OBMW przedstawił dokumentację projektu numer 207 z założeniami małomagnetycznego na trałowiec redowy o kadłubie z laminatów poliestrowo-szklanych. Tak zaczęła się polska wielka przygoda z popularnymi plastikami.

    Projekt okrętu 207D (Indyk) stworzyli polscy specjaliści z Instytutu Okrętowego Politechniki Gdańskiej, Instytucie Tworzyw Sztucznych, BPKT Stoczni Północnej i Biura Projektowego Stoczni Marynarki Wojennej. Na tej podstawie powstały kolejne, oznaczono numerami 207P i 207M.Głownym projektantem był mgr inż. Roman Kraszewski a później mgr inż. Janusz Jasiński. W tamtym czasie Stocznia MW nie projektowała okrętów i zamierzano budować je w Stoczni „Ustka”, na co nie zgodziło się Zjednoczenie Przemysłu Okrętowego. Czas był niełatwy, bardzo trudno było uzyskać niezbędne dane. ZSRR rozpoczynał prace i nie przekazał informacji. Pomogli Jugosłowianie. Budowa dużego kadłuba z tworzyw poliestrowych jest bardzo skomplikowana. Z tego powodu w 1973 Stoczni MW zlecono wybudowanie bloku doświadczalnego, w którym przeprowadzano doświadczenia wybuchowe. Powstała obrotnica do budowanie kadłuba. Potem bloki doświadczalne, wreszcie kadłub z podstawowym wyposażeniem do doświadczania, jak elementy i całość będzie reagowała na wybuchy min ora jakie będzie miała właściwości pól fizycznych (małomagnetyczność). Prace szły szybko, naukowcy na podstawie uzyskanych danych projektowali nowe okręty przeciwminowe jako poszukiwacze i niszczyciele min (projekt 255 lub Lodówka).

     Głównym problemem niezwykle istotnym dla okrętu był zdalnie sterowany pojazd podwodny do poszukiwania, wykrywania i zwalczania min.

     Specjaliści PMW zajmowali się problemami zwalczania min a naukowcy pracowali nad trałowcem. Budowę nadzorował z PMW kmdr inż. Kazimierz Perzanowski. Pracami kadłubowymi w PG kierował prof. dr Jan P. Kozłowski i dr inż. Jerzy Madey.

     Kadłub zwodowano 16 kwietnia 1981. Badano kadłub okrętu pod względem odporności na wybuchy. To było również prekursorskie działanie w kraju.

     W dniu 21 grudnia 1981 207D/1 przyjęła polska Marynarka Wojenna. Banderę podniesiono na „Gople ”(numer boczny 630) w dniu 13 marca 1982. Pierwszy dowódca okrętu: porucznik marynarki Jerzzy Karpiński od 13 marca 1982 do 15 wrześnie 1983.

     Okręt wszedł do służby w 9. Flotylli Obrony Wybrzeża i był tam poddawany przez rok intensywnym doświadczeniom. Na podstawie uzyskanych wyników rozpoczęto budowanie kolejnych okrętów pod kierownictwem głównego konstruktora mgr. inż. Edwarda Ossowickiego, później dyrektora stoczni. Drugi okręt ORP „Gardno” zwodowano 23 czerwca 1983.a 31 marca 1984 podniesiono na nim banderę. Nie zajmując się licznymi problemami i osiągnięciami naukowców i stoczniowców, trzeba podkreślić, że wszystko, co uzyskano, stanowiło  efekt pionierskiej pracy na miejscu.

     Minęły lata, stocznia upadła, ludzie rozpierzchli się, nie wiem, czy cokolwiek ocalało ze stoczniowej fabryki trałowców. Taka była wola polityczna… Dziś się mówi o połączeniu SMW z Stocznią Remontową „Nauta” w Gdyni. Ale czy trzeba było kiedyś wszystko zaprzepaścić?

     Tych kilka słów o pierwszym okręcie popularnie nazywanym plastikowym stanowi przypomnienie, że Polak potrafi. I gdy będzie wola polityczna, także nasz „Gawron” zdoła polecieć…

                                                                            Józef Wąsiewski

ten artykuł przeczytano : 2299 razy.