Start » Varia » Jan Feliks Busiakiewicz

Marynarka wojenna

Nowe

Najciekawsze

Szukaj
Loading
Nasze strony

Guziki polskiej MW 1918-2008

Na stronie jest
15
zwiedzajacych

Jan Feliks Busiakiewicz

Jan Feliks Busiakiewicz
Zdjęcie Nr 4. Dedykacja Janowi Busiakiewiczowi.

     Urodził się 08.02.1907. Uroczyście obchodził setną i sto pierwsza rocznicę urodzin jako najstarszy żyjący oficer Marynarki Wojennej. (Jak podają w Wikipedii miał zejść 28 czerwca 1989!). W dniu 101 urodzin jubilata odwiedził w londyńskim domu kontradmirał Adam Mazurek, zastępca szefa do spraw wsparcie przy kwaterze NATO w Northwood, składając życzenia wszelkie pomyślności. Wiem, że Jan niestety, już nie żyje, lecz nie odnotowałem tej daty. Pisał w „Naszych Sygnałach”.

     Poznałem Go w Londynie podczas pierwszej półoficjalnej wizyty Marynarki Wojennej trzech oficerów z Gdyni w Stowarzyszeniu Marynarki Wojennej w lutym 1992, która zapoczątkowała normalne stosunki marynarzy z kraju i zza granicy i doprowadziła do światowego zjazdu marynarzy  na 75. lecie Marynarki Wojennej w dniach 14-28 czerwca 1993 roku. Na drugim lub trzecim moim spotkaniu w Londynie podarował mi zdjęcia, które stały się obecnie pretekstem do przypomnienia Jego postaci oraz czynu dla Polski.
    

Biogram Jana Busiakiewicza – patrz w naszym słowniku.
(Zastanawiam się, czy przypadkiem nie powinno się przypomnieć, jak wyglądały moje refleksje sprzed lat z owego lutowego spotkania w 1992 roku w Londynie…).


     Zdjęcia wykonał Jan Bednarz, podczas wojny bosmanmat – maszynista. Służył na OORP: Ślązak” i „Błyskawica”. Uczestniczył w Pierwszym Światowym Zjeździe Marynarzy w Gdyni zwołanym na 21-29 czerwca 1993. (Może też należałoby go już przypomnieć szrszemu gronu n aszych Gości...)

Na rewersach zdjęć autor zdjęć poczynił odręczne wpisy oraz dedykację.


Zdjęcie 4 ORP „Conrad” zrobił kompletny zwrot na prawą burtę.
Ofiarowuję to zdjęcie i inne trzy dla Drogiego Pana Komandora  Jana Busiakiewicza z.d.o. na ORP „Conrad”. Zdjęcie zrobione przeze mnie marzec lub kwiecień 1946. Jan Bednarz.
Zdjęcie 3 ORP „Piorun” rob i zwrot na prawą burtę.
Zdjęcie zrobione z rufy ORP „Błyskawica”. Marzec lub kwiecień 1946. Jan Bednarz.
Zdjęcie 2. ORP „Garland” robi zwrot na prawa burtę. Zdjęcie zrobione z rufy ORP „Błyskawica”. Marzec lub kwiecień 1946. Jan Bednarz.
                                   Józef Wąsiewski

 

Jan Feliks Busiakiewicz
Zdjęcie Nr 4. Dedykacja Janowi Busiakiewiczowi.
Jan Feliks Busiakiewicz
Zdjęcie nr 3. Opis w tekście.
Jan Feliks Busiakiewicz
Zdjęcie Nr 2. Opis w tekście.
ten artykuł przeczytano : 2277 razy.