Start » Varia » Trzy w jednym

Marynarka wojenna

Nowe

Najciekawsze

Szukaj
Loading
Nasze strony

Guziki polskiej MW 1918-2008

Na stronie jest
15
zwiedzajacych

Trzy w jednym

Trzy w jednym
Dziennik Bałtycki z 8 listopada

     W dniu 6 listopada dowiedzieliśmy się, że Amerykanie ogłoszą przetarg dla polskich stoczni na remont okrętu. Chodzi o ORP "Gen.K.Pułaski". Remont ma kosztować 34 mln dolarów.

     [Tymczasem W Stanach Zjednoczonych opuszczono banderę na dwóch fregatach rakietowych typu Oliver Hazard Perry – USS Ford (FFG 54) - młodszej o 5 lat i USS „Thach” młodszej o 3 lata od wykorzystywanych w Marynarce Wojennej RP fregat: ORP „Gen.K. Pułaski” (ex USS „Clark”) i ORP „Gen T. Kościuszko” (ex - USS „Wadsworth”). 

     Pierwszą wycofano w bazie morskiej Everett 31 października po 28 latach służby, że nie warto w nie łożyć. Drugą wycofano z linii po 30 latach służby 1 listopada  w bazie morskiej San Diego.

     Amerykanie postanowili więc je wycofywać je (lub oferować swoim sojusznikom) sami systematycznie zastępując je tańszymi (przynajmniej teoretycznie) okrętami do działań przybrzeżnych.

Warto zaznaczyć, że nazwa okrętu „Ford ” nie została nadana na pamiątkę jednego z amerykańskich prezydentów, ale by uczcić pamięć zwykłego marynarza Patricka O. Forda, który obsługując rufowe działko na rzecznej łodzi patrolowej typu 750 w czasie wojny w Wietnamie poległ osłaniając ewakuację swoich kolegów (za co otrzymał Krzyż Morski)].

     W dwa dni póżniej pojawił się materiał o tym, że okręty 13. Dywizjonu Trałowćców im. adm. floty Andrzeja Karwety pozostaną w Gdyni. Wiąże się to z reformą systemu kierowania i dowodzenia Siłam,i Zbrojnymi RP.

     Także 8 listopada zakończyło się ćwiczenie NATO, o którym pisałem wcześniej, którego część morska rozpoczynała się w Gdyni. Ponieważ misja ISAF dobiega końca, wyzwaniem dla NATO jest utrzymanie spójności i kompatybilności, jaką dotychczas osiągnęło. - powiedział dowódca JFC Brunssum generał Hans-Lothar Domröse. - Ćwiczenie Steadfast Jazz było ważnym krokiem w budowaniu i utrzymaniu wysokiego stopnia efektywności i interoperacyjności.

   Sejm  uchwalił zmiany w Wojsku Polskim, które mają wejść w życie od 1 stycznia. Oto, co powidział gen. Mirosław Różański na ten temat:

     Jeśli chodzi o Marynarkę Wojenną, to w założeniach reformy wzmocnieniu ulegnie Centrum Operacji Morskich (COM) w Gdyni, które będzie organem dowodzenia operacyjnego w stosunku do jednostek Marynarki Wojennej, z kolei około 60 żołnierzy Dowództwa Marynarki Wojennej wejdzie w struktury dowództwa generalnego, w tym do inspektoratu sił morskich.

                                       Józef Wąsiewski


Trzy w jednym
Dziennik Bałtycki z 8 listopada
Trzy w jednym
Dziennik Bałtycki z 6 listopada
ten artykuł przeczytano : 1797 razy.