Start » Pożegnania » Pogrzeb kadm. Tadeusza Józefa Romana Morgenstern-Podjazda

Marynarka wojenna

Nowe

Najciekawsze

Szukaj
Loading
Nasze strony

Guziki polskiej MW 1918-2008

Na stronie jest
9
zwiedzajacych

Pogrzeb kadm. Tadeusza Józefa Romana Morgenstern-Podjazda

Pogrzeb kadm. Tadeusza Józefa Romana Morgenstern-Podjazda
Uczestnicy ceremonii pogrzebowej. Identyfikacja - patrz w treści.

Urodził się 9 listopada 1895 w Czerniowcach, zmarł 5 października 1973 w Londynie. Pochodził z niemieckiej rodziny Morgenstern Edler von Podjazd, która osiadła w Tarnowskiem i spolonizowała się. Absolwent austriackiej Szkoły Aspirantów Morskich. Służył we flocie CK. Pod koniec listopada 1918 zgłosił się do Sekcji MW i został przyjęty w stopniu porucznika marynarki.  Był adiutantem szefa Sekcji MW pok. mar. Bogumiła Nowotnego a po jego odejściu z MW - szefa Depertamentu dla Spraw Morskich kadm. Kazimierza Porębskiego.

   Uczestniczył w Pucku 10 lutego 1920 podczas zaślubin Polski z morzem. Pełnił służbę na licznych stanowiskach w MW. W latach 1933-36 był redaktorem "Przeglądu Morskiego". W marcu 1938 mianowany do stopnia komandora. Ostatni dowódca Szkoły Podchorążych Marynarki Wojennej. Rozwiązał SPMW 19 września 1939 w Horodyszczyu. Ostatni komendant garnizonu w Pińsku. 23 października przekroczył granicę węgierską; internowany przez miesiąc, po czym przedostał się do Francji. Był attache morskim w Szwecji, od 10 września 1941 zastępca szefa KMW. W dniu 22 stycznia 1942 poprosił Naczelnego Wodza o zwolnienie go z tej funkcji. Gen. Wł. Sikorski prośbę odrzucił.  Od 15 października 1942 do czerwca 1945 był attache morskim w Waszyngtonie.

   Po wojnie był komendantem SPMW, potem dowodził obozem ORP "Bałtyk" w Okehampton. W 1949 został prezesem Stowarzyszenia Marynarki Wojennej. W dniu 1 stycznia 1964  gen. Władysław Anders mianował go do stopnia kontradmirała.

   Odznaczony Polonia Restituta V klasy, Virtuti Militari V klasy, Złotym Krzyżem Zasługi, dwukrotnie Krzyżem Walecznych, francuską Legią Honorową V klasy, szwedzkim Orderem Miecza, duńskim Orderem Danneborga.

   Pochowany w londyńskim cmentarzu Putney Vale.

   Osoby na zdjęciu [zbyt wiele treści, których nie można umieścić w polu pod zdjęciem]:

   Od lewej: kmdr Bohdan Wroński, Z. Morgenstern (wdowa), kmdr Aleksander Jan Trzyna, gen. Stanbisław Kopański, ???, kmdr Ludwik Ziembicki, kmdr Stanisław Tytus Dzienisiewicz

   W drugim rzędzie: kmdr Brunon Jabłoński, por. mar. czasu wojny, mecenas Władysław Nadratowski, Maria Jabłońska, Halina Wójcik.

   Trzeci rząd od prawej: por. mar. Tadeusz Andrzej Kutek,, kmdr BOrys Karnicki, kmdr Jan Feliks Busiakiewicz, kmdr Bolesław Jan Biskupski.

Za nimi: por. mar. Konstanty Zubkowski-Okołow i por. mar. Roman Dulla.

   Przy trumnie por. mar. Andrzej Ponikiewski.

KARTKA Z ŻYCIORYSU

Andrzej Ponikiewski wstąpił w lipcu 1938 do SPMW w Bydgoszczy. Wyszedł na pokładzie ORP "Iskra" 9 lipca 1939 z Gdyni. Trafiił potem do obozu w Landernau. Pod koniec 1940 zwolniony z SPMW z powodów zdrowotnych.  Był urzędnikiem cywilnym Marynarki Wojennej. W 1946 mianowany do stopnia podporucznika marynarki bez ukończenia SPMW. Służył jako adiutant morski generała Władysława Andersa.

   Podczas różnych uroczystości Stowarszyszenia Marynarki Wojennej występował w mundurze brata ze sznurem adiutanckim oraz jego odznaczeniami .

   Starszy brat, Józef, promowany 15 października 1938 do stopnia podporucznika marynarki. Wyszedł na ORP "Grom" do Wlk. Brytanii.  Trzeciego maja 1941 promowany do stopnia porucznika marynarki  i skierowany do dyspozycji Naczelnego Wodza jako adiutant gen. Władysława Sikorskiego.  Zginął z generałem w katasatrofie gibraltarskiej. Pośmiertnie awansowany do stopnia kapitana MW. Pochowany w Newark on Trent.

ten artykuł przeczytano : 6449 razy.